Historie Pátku

 

 Název obce pochází patrně ze skutečnosti, že byla vysazena jako trhová a že se zde trhy odbývaly právě tento den. První písemná zmínka o Pátku pochází z roku 1196, kdy ho šlechtic Milhost daroval nově zakládanému klášteru v Mašťově. Protože se založení kláštera nepodařilo, získal Pátek klášter premonstrátů na Strahově, s nímž byl Pátek na dlouhou dobu spjat. Po vypálení kláštera husity v roce 1420 přechází Pátek do světských rukou, roku 1436 ho např. získal od císaře Zikmunda husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Roku 1542 kupují Pátek Lobkovicové, kteří přestavěli starou premonstrátskou tvrz na letní zámeček. 
    Přestavbu páteckého zámku projektoval kolem roku 1695 architekt Antonio della Porta zároveň se stavbou lounského špitálu. 
    Roku 1791 se zde narodil přední konstruktér řetězových mostů Bedřich Schnirch (zemřel roku 1868 ve Vídni). 
    V 19. století pobývali na Pátku slavní cestovatelé Benedikt Roezl a Emil Holub (ten jako malý chlapec) a také známý malíř Václav Březina.

 

 

Benedikt Roezl byl český cestovatel, zahradník a sběratel rostlin. Je snad nejznámějším sběratelem exotických rostlin, především orchidejí, své doby. Řada z nich byla pojmenována jím samým a nebo jeho jménem. Narodil se v Horoměřicích u Prahy 13. srpna 1824 v rodině zahradníka Vincence Roezla. Když bylo mladému Benediktovi pět let, přestěhovala se celá rodina do Pátku nad Ohří. I zde, stejně jako v Horoměřicích byl statek patřící klášteru premonstrátů v Praze na Strahově a Roezlův otec zde byl zahradníkem. Pátecké zahradnictví se tak stalo prvním místem, kde se mladý Benedikt seznamoval pod vedením svého otce se světem rostlin a taji zahradnického řemesla.

Doktor medicíny Emil Holub byl český lékař, cestovatel, kartograf a etnograf v Africe. Během dvou pobytů v jižní Africe v letech 1872–1879 a 1883–1887 zde vykonal několik vědeckých výprav a pořídil rozsáhlou přírodovědnou a etnografickou sbírku.Narodil se v Holicích v rodině lékaře Františka Holuba a jeho manželky Anny, rozené Ebertové. V roce 1857 se rodina přestěhovala do Pátku nad Ohří. V dětství četl africký cestopis Davida Livingstona, který jej podle jeho pozdějších slov silně ovlivnil. První ročník gymnázia studoval na německém reálném gymnáziu v Praze, další ročníky pak na německém gymnáziu v Žatci, kde maturoval v roce 1866. Chtěl studovat přírodní vědy a archeologii, ale na přání otce začal studovat na lékařské fakultě Karlo-Ferdinandově univerzitě, kde 24. února 1872 promoval a získal titul doktor medicíny.

 

Václav Březina, byl český malíř, žák prof.J. Mařáka na pražské Akademii výtvarných umění Václav Březina se narodil 15. září 1862 v obci Pátek. Jeho otec Jan Březina byl ředitelem školy a zamýšlel, že syn Václav se vydá v jeho stopách a stane se učitelem. Nestalo se tak. Václav absolvoval akademické gymnázium a v roce 1880 se přihlásil na malířskou Akademii v Praze